Pár informací před zakoupením nové matrace

V současné době se matrace vyrábí nejčastěji z různých typů polyuretanových pěn, pružin a latexu. Na našem trhu je příliš mnoho různých typů matrací, ve kterém se velmi těžko orientuje, proto bychom Vám rádi tento výběr usnadnili.

Pro výrobu kvalitní a pohodlné matrace je nutné použít co nejkvalitnější materiály jak u nosné části – střední část matrace,tak u lehacích, změkčujících vrstev. Matrace z kvalitních materiálů je velmi pohodlná, prodyšná a nemění své vlastnosti po celou dobu životnosti. Proti tomu matrace z nekvalitních - levných materiálů bude rychle měnit svou tuhost a elasticitu a většinou nemá dostatečnou prodyšnost. To znamená, že taková matrace bude mít brzy jiné vlastnosti než jste si vyzkoušeli v prodejně.

Proto doporučujeme, abyste nepodcenili informace o použitých materiálech při výběru matrace a zajímali se u prodejce, z čeho je matrace vyrobena (gramáže pěn, skutečný počet pružin, složení potahu atd.) Tvrzení, že jde o špičkový materiál nestačí !! Vše se dá doložit konkrétními hodnotami. Mnoho dodavatelů tyto informace záměrně neuvádí, i když jde o velmi důležitý parametr. Když budete moci materiály porovnávat, zjistíte, jak velké rozdíly mezi jednotlivými typy jsou. 

A jaké jsou nejčastější chyby při výběru kvalitní matrace? 

1. Výběr podle ceny - zákazník se orientuje pouze podle ceny v domnění, že drahá matrace musí být kvalitní. Pokud neznáte bližší informace o materiálu, s největší pravděpodobností koupíte velmi předražený produkt.

2. Výběr podle výše slevy - podle slev se nerozhodujte !! Ve většině případů se jedná o podvod, Původní cena je vymyšlená - nereálná a cena po slevě bývá většinou stále vysoká ve srovnání podobným výrobkem.

3. Nákup kvalitní matrace na eshopu - tento prodejní kanál je vhodný spíše pro koupi levné matrace vhodné například pro občasné použití. Kupovat tímto způsobem kvalitní / dražší matrace nedoporučujeme, protože každý má individuální požadavky a výběr matrace je pocitová záležitost. Matraci je nutné vyzkoušet. Zkuste si vyhradit více času a navštivte některou z našich specializovaných prodejen, kde Vám rádi vše vysvětlí. 

Zde najdete základní informace k jednotlivým materiálům.

Pěnové matrace

Do této kategorie patří standardní pěnyHR studené pěny a viskoelastické pěny.Těchto matrací je v různých kombinacích na trhu určitě nejvíce. Pěny se snadno tvarují a kombinují, mají různé barvy a vlastnosti. Nejdůležitější kritérium je zde gramáž udávaná v kg/m3. Gramáž určuje kvalitu a životnost pěnové matrace.Tuhost neznamená kvalitu, tuhost se dá uměle vytvořit i u nekvalitních pěn. Tato tuhost, uměle vytvořená, je ale pouze dočasná.

Jak se liší jednotlivé typy?

Standardní pěny - mají pravidlenou strukturu z velmi malých buněk. Výhodou je solidní tvarová stálost, nevýhodou je horší prodyšnost. Nejnižší použitelná gramáž je 25 kg/m3. Gramáž 25 - 30 se používá pro nejlevnější matrace, 30 - 35 pro střední kategorii a 35 - 40 pro špičkové matrace.

HR studené pěny - se vyznačují otevřenou strukturou z velkých pórů, díky nimž je pěna velmi prodyšná. Tyto pěny jsou také velmi elastické. Nevýhodou je horší tvarová stálost u nižších gramáží. Nejnižší použitelná gramáž je 38 kg/m3. Gramáže 38 - 45 používáme pro matrace střední cenové kategorie, 45 - 60 pro komfortní matrace.

Viskoelastická pěna ( také líná nebo termo pěna) - není tak elastická, částečně reaguje na teplotu změnou své tuhosti. Tato pěna se dokáže nejlépe přizpůsobit tělesným křivkám a tím pomáhá rozložit tlak na větší plochu. Gramáže se pohybují okolo 50 kg/m3.

Pružinové matrace

Pružinové matrace mají základ – střed z pružinové kostry z ocelového drátu. V současné době se používají především pružinové kostry, kde jsou jednotlivé pružinky zabaleny v textilním obalu – tzv. taštičce. Takové pružinové kostry jsou velmi odolné, nevržou a vydrží dlouhou dobu.

Kvalitu pružinové matrace určuje počet pružinek na m2 a počet závitů u jednotlivých pružinek. Pružinová kostra dodá matraci výbornou prodyšnost a pružnost, a pokud se vhodně zkombinuje s ostatními materiály, vzniká ideální místo pro odpočinek s dlouhou životností.

Mnoho lidí má vůči pružinovým matracím negativní předsudky,neboť mají špatné zkušenosti z nedávné minulosti, kdy se hojně používaly konstrukčně špatně vyřešené pružiny. Tyto byly velmi nepohodlné, vrzaly a dokonce praskaly.

Nyní je situace úplně jiná a kvalitně vyrobená pružinová matrace je jen těžko nahraditelná jinou alternativou.

Vždyť výrobci pěn pro matrace se snaží o to, aby vyvinuli pěnu,která bude mít podobné vlastnosti jako pružina. To jde ale velmi těžko. Když se ubytujete v luxusním hotelu všude ve světě, bude tam pružinová matrace.

Z těchto důvodů pružinové matrace jednoznačně doporučujeme.

Při výběru a porovnávání dejte pozor na skutečný počet pružin,někteří výrobci rádi přehánějí a skutečný počet neodpovídá skutečnosti!

Latexové matrace

Latexové matrace se vyrábějí z jader, obsahujících přírodní a syntetický kaučuk v různých poměrech, nebo z různých latexových desek vrstvených s jinými materiály.

Latex je elastický, prodyšný materiál vhodný především na polohovací podklady, neboť dokáže dokonale kopírovat jakýkoli ohyb. Latexová hmota mívá vyšší gramáž než polyuretanové pěny, takže je kvalitní a pohodlná pro ležení. Přírodní latex odpuzuje roztoče,takže je vhodný pro uživatele trpící nežádoucí reakcí na roztoče.

Přírodní matrace

Pro výrobu přírodních matrací používáme materiály rostlinného či živočišného původu, které výrazně přispívají ke zvýšení komfortu ležení.

Jsou to například 100% ovčí vlna, 100% velbloudí vlna, 100% bavlna, 100% koňská žíně, 100% sisal a latex. Ovčí a velbloudí vlna fungují jako regulátor teploty, v zimně hřejí a v létě chladí díky apsorbci vlhkosti závislé na okolní teplotě. Koňská žíně zase dokáže pojmout velké množství vlhkosti - až 20% své hmotnosti. Sisal je velmi odolný a pevný materiál používaný jako nosič čalounění. Bavlna vyniká velkou apsorbcí vlhkosti. Latexové vrstvy s plošnou perforací mají vysoký obsah přírodního latexu, který působí proti roztočům. Gramáž latexové pěny je 70kg/m3, což je více, než se běžně na trhu používá.

Všechny používané materiály jsou mimořádně prodyšné a mají dlouhou životnost. Postarají se o Vaše klidné spaní v příjemném a suchém prostředí.

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX